ЖЖ » Новини » Кримінал » 2024 Январь 9 » 13:08:56 |
В Україні активізувались квартирні шахраї. Якщо на початку 2022 року таких злочинів майже не було, бо діяла заборона на різні нотаріальні правочини, то тепер квартирна мафія адаптувалася.
Про це йдеться у розслідуванні кореспондентки ТСН Ніни Грушецької.
З Галиною Хіорою ТСН познайомилася в Києві восени. Вона тоді саме приїхала до України на суд. 2016 року вона купила у столиці квартиру, щоб колись разом з чоловіком переїхати сюди з рідного Маріуполя.
Однак житло своєї мрії може розглядати лише ось так, зовні.
Напередодні чоловік їй повідомив, що у родини вкрали помешкання.
Нині в квартирі Галини живуть інші люди. Житло, як розповідає жінка, продали невідомі. А головні фігуранти у справах про незаконне привласнення нерухомого майна - ті, хто мав би бути на варті закону.
Вдома у Маріуполі Галина пережила обстріли. Два тижні життя в підвалі з 90-річною мамою та чоловіком, який пересувався лише за допомогою милиць після операції. Та довгу дорогу з окупованого міста. До тями прийшли лише в Болгарії. Квартиру в Києві ж здавала, аби було на що жити.
"Перестали платити кошти. Телефоную - не відповідають. У Києві живе колишній зять, попросили сходити. А він мені каже, що там уже нові двері стоять", - згадує Галина.
Зайшли до реєстру нерухомого майна і побачили - власниця квартири тепер інша.
Нова власниця квартири Катерина сказала, служить в лавах ЗСУ, тому ані прізвища, ані обличчя світити не може.
"Ми абсолютно законно купили цю квартиру. Оформили законно у нотаріуса, заплатили гроші. Це було через рієлторську контору", - каже Катерина.
У цій схемі, ймовірно, ошукали одразу обидвох жінок. І перший з підозрюваних - це чорний нотаріус.
Чорний нотаріус - це особа, яка задіяна у злочинній діяльності. Він змінює майнові права, вносить відомості в реєстри на підставі завідомо підробних документів.
"У нотаріуса в Полтавській області так само, начебто, моя клієнтка видала довіреність на отримання дублікату договору купівлі-продажу", - каже адвокат Галини Хіори.
Тобто спочатку є фальшива довіреність, яку приймає нотаріус. Далі - шахрай отримує дублікат договору купівлі-продажу Галини.
Наступний елемент схеми - підставна Галина. Справжня тоді була за кордоном.
"Ось це мій підпис, я вчора на експертизу давала. А цей підпис підставної Галини", - каже потерпіла.
В поліції нам розповіли, такі схеми організовуються великими групами людей.
Одні люди підроблюють документи, другі люди виконують ролі підставних осіб. Ну і без нотаріуса це неможливо.
Подібні схеми, як правило, починаються з чорного нотаріуса і обірватись можуть завдяки нотаріусу добросовісному.
Їх має контролювати кілька органів. приміром, Мін'юст. Туди ми можемо написати скаргу на нотаріуса, вони проводять перевірки нотаріусів. А от позбавити ліцензії може вища кваліфікаційна комісія нотаріату. За 2023 рік було анульовано свідоцтво про право на зайняття нотаріальної діяльності 117 особам.
Нині в Україні діє 5751 нотаріус. І десь серед них є ті, хто допоміг шахраям обікрасти Галину та Катерину. У найбільшій небезпеці власники старого паспорту-книжечки.
"Тому перша і найголовніша порада – це оцифрувати ваші документи і помістити відомості про ваше право власності на майно, на земельні ділянки, на нерухомість в державних реєстрах речових прав на нерухоме майно", - кажуть у Мін'юсті.
Під час купівлі-продажу обирайте ретельно ріелторів і нотаріусів, а краще - вважайте їх ключовим елементом або вашого спокою, або вашого пограбування. Також можна віддати квартиру у заставу своїм рідним - тоді її неможливо продати.
Галина вже рік судиться за квартиру, отримати відшкодування, на яке в майбутньому, можливо, розраховувати Катерина, ще складніше.